Suvi toob endaga kaasa kauaoodatud soojad ilmad, pikemad päevad ning loomulikult ka ehitus- ja renoveerimistööd. Olgu selleks soov parandada kodu, rajada uus abihoone või paigaldada õhksoojuspump – enne töödega alustamist tasub teada, millal on vaja oma tegevus kooskõlastada kohaliku omavalitsusega.
Räpina vallas kehtivad ehitustegevusele samad reeglid, mis üle kogu Eesti. Näiteks kui kortermajas plaanitakse ümberehitustöid, mis mõjutavad hoone kande-, piirdekonstruktsioone või tehnosüsteeme – nagu veevarustus, kanalisatsioon, ventilatsioon või küttesüsteem – tuleb esitada ehitusteatis koos ehitusprojektiga. Kui tööd on teostatud, tuleb esitada kasutusteatis koos teostusdokumentatsiooniga, et omavalitsus saaks kontrollida tööde vastavust projektile.
Ka õhksoojuspumba paigaldamine kuulub ümberehitamise alla ning vajab seetõttu ehitusteatist koos ehitusprojektiga. Räpina vallavalitsus nõuab lisaks, et ehitusteatise esitamisel oleks olemas ka korteriühistu kooskõlastus, kui tegemist on korterelamuga.
Üksikelamute puhul on protsess sarnane, kuid mõningate väiksemate hoonete puhul kehtivad lihtsustatud nõuded. Näiteks kui plaanitav hoone on väiksem kui 60 m² ja madalam kui viis meetrit, piisab ehitusteatisest ilma ehitusprojektita. Allpool on toodud ka abistav tabel, mis näitab, milliseid dokumente on vaja hoone püstitamisel või ümberehitamisel vastavalt tema suurusele.
Mõned tööd – näiteks mittekandva vaheseina eemaldamine või lisamine – ei kvalifitseeru ümberehituseks , seetõttu ei ole nende puhul vaja omavalitsust teavitada. Siiski soovitame alati sellised tööd eelnevalt korteriühistuga kooskõlastada, et vältida võimalikke arusaamatusi.
Mitmed hajaasustuses elavad inimesed planeerivad just suveks rajada või uuendada oma vee- ja kanalisatsioonisüsteeme. Ka selliste tööde puhul on ehitusteatise ja ehitusprojekti esitamine kohustuslik. Kinnistu omanikul on lubatud koostada ehitusprojekt enda kinnistul teostatavate tööde jaoks, kuid oluline on meeles pidada, et see projekt peab vastama kõikidele Eesti Vabariigis kehtivatele nõuetele ja standarditele.
Ehitusvaldkond on detailirohke ja olukorrad võivad olla väga erinevad, mistõttu ei saa kõiki võimalikke juhtumeid ühes artiklis käsitleda. Küll aga on abiks erinevad digitaalsed tööriistad. Näiteks www.ehitusgiid.ee pakub põhjalikku teavet levinud ehitustööde ja dokumentide kohta ning aitab valmistuda ehitusprotsessi erinevateks etappideks.
Kui tekib küsimusi, millised dokumendid on just teie plaanitud tööde puhul vajalikud, tasub alati julgelt pöörduda Räpina valla ehitusspetsialisti poole – aitame meeleldi!
Lisainfo:
Martti Klemets
Räpina valla ehitusspetsialist
E-post: martti.klemets@rapina.ee
Telefon: +372 527 2322