Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

« Tagasi

Olukorrast Räpina vallas üleriigilises eriolukorras

Räpina valla kriisikomisjoni esimehena saan ma pidevalt uut informatsiooni viiruse leviku kohta Eestis ja leviku takistamiseks ette võetu meetmete kohta.

Kõige enam esitatakse mulle küsimust, et kas Räpina vallas on koroona viirusest põhjustatud haigestumisi? Kahjuks ei oska ma sellele küsimusele vastata, kuna andmed nakatumiste kohta jõuavad minuni maakonnapõhiselt. Täna 26.03.2020 seisuga on Põlvamaal registreeritud neli nakatunut. Eeldada võib, et neid inimesi on rohkem, kuid kõiki ei testita ja mõnel möödub haigus ilma suuremate nähtudeta.

Kohe peale eriolukorra välja kuulutamist oleme asunud välja selgitama võimalikke abivajajaid. Info kogumisel on meil suureks abiks meie ja AS Räpina Haigla avahooldustöötajad. Kindlasti lisab eakamatele kindlustunnet kas see, et elame väiksemas kogukonnas, kus inimesed üksteist tunnevad. Suurtes linnades võib abivajajateni jõudmine võtta aega. Pean siinkohal ära märkima ka seda, et eriolukord ei tähenda olukorda, kus keegi teeks ära kellgi igapäevatoimetused. Need tööd võetakse ette siiski nende inimeste puhul, kes ise või oma lähedaste abiga toime ei tule.  Ka ei ole meil lihtsalt aega ja vahepeal ka teadmisi, nõustada inimesi, keda ähvardab töö kaotamine ja seoses sellega ka ravikindlustuse kadumine. Need  olukorrad võivad olla väga spetsiifilised ning seepärast palume nendes küsimustes pöörduda eelkõige Töötukassa poole.

Olukord on uus ja võõras kõigile meie kogukonna liikmetele. Koolilaste õpetamine kodustes tingimustes nõuab kannatlikku meelt ja kahe poole head koostööd - kodu ja kool. Eks siingi oli esimene nädal kohandumise nädal. Meile laekub küsimusi koolitoidu kohta. Abivajajatel palume ühendust võtta oma lapse kooliga (klassijuhataja, direktor).

Täna sulgeme valla avalikud mänguväljakud. Terviseamet on selgitanud, et viiruse eluiga on arvatust pikem ka vabas õhus, hinnanguliselt 72 tundi ja vaevalt keegi mänguväljakuid peale ühe pere lahkumist desinfitseerib. Seega on mõistlik nakatumise vältimiseks mänguväljakud sulgeda. Alad piiratakse lintidega ja välja pannakse vastavad infotahvlid. Räpina valla noorsootöötajad patrullivad nii päeval kui ka õhtusel ajal piirkonnas ja vajadusel jagavad käitumisjuhiseid.

Palume kinni pidada kõigist soovitustest, mida on jaganud Terviseamet ja valitsuse erikomisjon. Need ei ole niisama sõnakõlksud, vaid kõik need tegevused on ette võetud ja juhised välja töötatud selleks, et meid ikka tervena hoida. Hoides oma tervist, hoiad ka oma lähedasi.

Pese käsi, avalikus kohas hoia distantsi, kaupluses käi harva, hoia ka järjekorras kahe-meetrist vahet. Jutud saab kunagi hiljem räägitud. Vabas õhus liikumiseks otsi koht, kus on vähem inimesi. Võimalusel kasuta desinfitseerivaid vahendeid. Külaskäikudeks ja pidudeks ei ole praegu õige aeg.

Hoia ennast ja ole terve!

Enel Liin,
Räpina vallavanem