Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

Linda Preeden – 100

Taas on põhjust räpinlastel rõõmu ja uhkust tunda ning kogu südamest õnne ja tervist soovida meie saja-aastasele vallakodanikule Linda Preedenile. Linda on väga tuntud proua, kes veel kõrge eani juuksuritööd tegi. Ta ei läinud kunagi kodust välja hoolitsemata ja kontsakingadeta, ka siis kui juba kepiga käis.

Linda on sündinud Toostes kaheksalapselises töökas peres. Linda ütles, et vanemad olid vaesed kuid tema tundis nende üle uhkust, sest tegemist oli korralike ja väga töökate inimestega. Kõik lapsed pandi tööle, varases eas käidi karjas. Linda mäletab, et karjas kaasas käimisest tüdines ta ära, tahtis päris tööd teha juba pisikesena. Ta meenutab, kuidas isa pani nad heinategemisel ritta, tema oli siis seitsmes ja pisike, kuid keegi ei teinud välja sellest, et tal ei tulnud kohe sama hästi välja nagu suurematel.

Linda oli Räpinas meeste juuksur. Esialgu töötas kodus, hiljem nn paviljonis. Juuksuriameti pani maha alles 95-aastaselt, tütar arvas, et aitab küll. Linda hobideks olid tikkimine ja kõik riided õmbles ta ise, tütar käis kaunite tikitud kleitidega. Lapsi ja lapselapsi on Lindal kumbagi üks, aga lapselapselapsi kaks. Lapselaps oli tal hoida juba üheaastasena. Tütrepoeg mäletab nendest aegadest, kui suved vanaema pool veetis, et vanaemal oli üle paarikümne marjapõõsa, tuli marju korjata ja kokkuostu viia. Samuti meenub talle, et kaheksakümnendatel kasvatasid nad vanaema kasvuhoones isegi arbuuse, olid päris suured ja väga maitsvad viljad. Aiatööd on Linda alati teinud. Haigused pole vanaema kimbutanud – ta on väga tervislike eluviisidega, pole iial suitsetanud ega võtnud ka tervisenapsusid. Sportlik ei ole, kuid rasket füüsilist tööd on läbi elu teinud. Tema ema ja õed on kõik väga pikaealised olnud. Mõni on lihtsalt õnnetusjuhtumi tagajärjel surma saanud.

Linda ise kurdab, et nüüd kui enam tööd teha ei saa, on igav. „Tahaks võtta salaja kolm lammast, siis ei oleks muret ka niitmise pärast," avaldas juubilar. Tütar meenutab, et kunagi oligi neil hoovi peal lammas ja siga on samuti peetud.

Praegu elab Linda juba neli aastat koos tütrega, kes ema pärast Tallinnast Räpinasse kolis – ema lihtsalt keeldus linna kolimast. 96-eluaastani sai Linda ise hakkama, siis tegi endale aiatööga liiga ja tervisehädad tekitasid olukorra, mil ise enam nii hästi hakkama ei saanud. Linda on väga liigutatud, et president talle, lihtsale inimesele, kaardi saatis ning rõõmustas vallavanema ja vallavalitsuse esindajate külaskäigu üle. Külalisi on sel tähtsal päeval tulnud juubilaril juba mitu satsi vastu võtta, proua Linda nägi väga hoolitsetud ja kõbus välja, tänagi olid kontsakingad jalas.

Soovime juubilarile palju õnne ja tugevat tervist!

Räpina Vallavalitsus