Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

EKRAAN

Uudised ja teated

Räpina mõisapargis etendub teatrisuve üks väheseid tantsulavastusi „Lilla“

„Lilla" on tantsulavastus kuulamisest, kuulmisest ja kuuletumisest.

 

Augustis etendub kuuel korral Kagu-Eestis Kalli Pikase koosloomelavastus „Lilla", mis seob eneses tantsu- ja maalikunsti. „Lilla" on rännak, mil kahe etendaja saatel liigutakse mööda laste ja vanemate vaheliste suhete rägastikke, ekseldakse eneseotsingute udus ning saabutakse turvaliselt elujaatuseni. Iga etenduse vältel maalivad tantsijad oma kehadega ringikujulisele lava-lõuendile maali, justkui mandala, millele oma mõju, oma panuse saab anda iga publikuliige. Lavastus etendub kolmel korral Räpina mõisa (Sillapää lossi) pargis ning kolmel korral Setomaa serval, Kahkva külas.

 

Esietendus 5. augustil kell 19:00 Sillapää lossi pargis.

 

Etendused:

6. augustil kell 18:00 Sillapää lossi pargis

7. augustil kell 15:00 Sillapää lossi pargis

12. augustil kell 19:00 Kahkva külas, Setomaal

13. augustil kell 18:00 Kahkva külas, Setomaal

14. augustil kell 15:00 Kahkva külas, Setomaal

 

Lavastaja: Kalli Pikas

Koreograafid, esitajad: Raho Aadla ja Anna Kõivistik

Dramaturg: Helena Krinal

Helilooja, esitaja: Liis Ring

Kostüümikunstnik: Tiina Pikas

Visuaalmaterjalide kujundaja: Maritta Anton

Produktsioon MTÜ Krinalmansour

Kestus: 90'

 

Lavastaja Kalli Pikas „Lillast": 

„Kunstnikuna pole minu arvates võimalik üle hinnata sisemise tunnetuse, sisekaemuse ja isikliku kogemuse olulisust kunsti loomisel. Olen seda ise kogenud värvide sarja lavastuste loomisel, kus iga lavastuse puhul on sisekaemus olnud enamasti seotud minu sügavate isiklike läbielamistega etendustele või maalimisele eelnenud perioodil, samas kui neist välja kasvanud teemad on aktuaalsed ja puudutavad laiemat enamust. Näiteks sünd ja sünnitus („Kollane"), kasvamine ühiskonnas („Valge"), sooroll ja naiselik siseheitlus („Punane"), surm („Must"), eluring („Roheline"), suhtlemine/kommunikatsioon („Sinine"), naiselik küpsus ja põlvkondade vahetumine „Oranžis".

 

See, et lavastus „Lilla" teiste värvide hulgas tuleb, oli mulle selge juba 10 aastat tagasi, 2012. aastal Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiat lõpetades. Kuidas seda aga luua, kui sõnale „lilla" on kõnekeeles mingil ajal juurde tekkinud negatiivne tähendus, millega tegelemise vastu mul huvi puudus? Esimesest lillaga seotud mõttest pidi mööduma kaheksa aastat, seitse värvinimetust kandvat lavastust ja kaks sünnitust, et mul tekiks sisemine vajadus või julgus selle sõna ja värvi taga peituvaid tähendusi vastu võtta. Lapsevanemaks saamine andis mulle uue perspektiivi gei teemale lähenemiseks. Mind hakkas huvitama, mida on tundnud ja tunnevad need vanemad, kelle lapsed kogevad maailma neist erinevalt. Alustasin geide vanemate intervjueerimisega ning jõudsin välja kõiksugu vanemate intervjueerimiseni (sealhulgas minu enda vanemad), kuna suuremal või vähemal määral kogeme me kõik maailma oma vanematest erinevalt, ja sama moodi kogevad seda erinevalt ka meie lapsed. Laval on üks hing – laps või vanem oma nais- ja meesenergiaga hoidmas tasakaalu ja ühendust oma tõelise minaga."

 

Kalli Pikas on Lõuna-Eestis tegutsev vabakutseline tantsukunstnik, kelle kunstiloome arsenali kuuluvad lisaks flamenkotantsule ka kaasaegne tants, ballett ja kujutav kunst. „Lilla" on viimane lavastus Kalli Pikase värvinimetusi kandvate tantsulavastuste sarjas. Sari sai alguse TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias tantsukunsti õppides lavastustest „Roosa", „Valge", „Must", diplomitööst „Punane" ja on jätkunud pärast kooli lõpetamist „Rohelise", „Kollase" (2017. aastal Eesti Teatriliidu Tantsukunsti nominent), „Sinise" ning „Oranžiga".

 

Lavastuse valmimist toetavad Eesti Kultuurkapital, SA Räpina Kultuurkapital, Kallid ja Pai TantsuKunstistuudio, Stuudio Duende, UPM-Kymmene Otepää OÜ, Barrus AS ning Snitty OÜ.

 

Kalli Pikase värvide sarjast lähemalt: https://kalligalerii.ee/koreograaf/

 

Ürituse Facebooki leht: https://facebook.com/kalligalerii

 

Piletiinfo: https://fienta.com/et/s/lilla

 

 

 

Helena Mansour,

Tantsulavastuse „Lilla" produtsent