Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

Peipsi Järvefestival avab juulikuised suursündmused Räpina vallas

Juba sel neljapäeval, 16. juulil jõuab Peipsi Järvefestival eesotsas lodi Jõmmuga Räpina valda, Mehikoorma sadamasse. Kaks päeva hiljem seilatakse läbi Värska ringiga tagasi Räpina sadamasse, kus toimub järvefestivali lõpetamine. Selle nädala festivali sündmuste hulka kuuluvad veel Võõpsu Kalameestepäev, V Räpina Regatt ja Rattaretk Räpina sadamasse.

Juba viiendat aastat järjest leiab Peipsi järve sadamates aset Järvefestival, mis toob kokku nii kohaliku kogukonna kui Peipsimaa külalised ning tutvustab Peipsi piirkonna mitmekesist kultuuripärandit. Tänavune festival toob traditsiooniliselt sadamatesse erinevad õpitoad, kohaliku kauba müügi ja mõnusad kontserdid. Peipsi Järvefestivali võib nimetada kogukonnapeoks – kohalikud saavad müüa omatehtud käsitööd ja kalasaadusi, festival meelitab koju ka kaugemal elavad noored ja nende sõbrad. See on mõnus kokkusaamise ja koostegemise koht.

Esmakordselt saab Mehikoorma ja Räpina sadamates proovida mõlasurfi. Kes varem pole SUP-lauaga kokku puutunud, ei pea pelgama - koha peal õpetatakse kõik võtted, millega algaja on valmis järvele sõudma minema. Mõistagi on järvefestivali fookuses kala. See tähendab, et kala saab osta, õppida valmistama kalatoite, osaleda erinevates kalaõpitubades ja viktoriinis. Nagu varasematelgi aastatel, nii lõpetab ka tänavu festivalipäeva õhtu bänd, kes astub lavale kl 20.

Mehikoormas avaneb neljapäeval võimalus minna looduslodja retkele algusega kell 15:30 või 17:30. Või sättida end hoopiski romantilisele loojanguretkele kl 22. Laat saab alguse kl 16.30 Mehikoorma sadamaalal. Rongisõit lastele algab kell 17 ja kestab kuni huvilisi jätkub. Esinevad Räpina valla noorte puhkpilliorkester ja isetegevuslased Lätist Vilaka vallast. Väga huvitav on Mehikoormat tutvustav jalutuskäik Urmas Kallaga. Tantsurõõmu jagavad segarahvatantsurühm Helgerid. Õhtut jääb lõpetama ansambel Sinu Naine.

Laupäev toob meieni üsna mitu üritust. Esimene neist on Võõpsu Kalameestepäev. Kohe hommikul vara, kell 9, algab Võõpsu Pritsikuuri esisel platsil kala- ja kodutoodangulaat. Kl 10 avatakse näitus 100 aastat Nikolai Solovei sünnist ja 20 aastat Eesti-Vene kultuuride ühingut. Samuti saab vaadata pritsikuuris näitust Kitä umma järvekeistä, kallist kalarannakõista. Kl 10.30 leiab aset kogupereetendus „On vaid hetk." Muusikat teevad Kiira Mihnovitš, Puhkpilliorkester Saku ja meesansambel Mehed Mandrilt. Uhhaad pakub Võõpsu Kalurite Selts, Inara Vanavalgõ Kohvitarõ telgis toimub kalapelmeenide õpituba ja degusteerimine. Lodjasõidud Lämmijärvele väljuvad Võõpsu sadamast kl 11, 12 ja 13.

Räpina sadamas saab tegevus laupäeval alguse kl 13 Räpina regatiga. Kes ise regatil osaleda soovivad, peavad kohale tulema kl 11, et registreeruda ja instruktsioonidest osa saada. 

Tänavu toimub Peipsi Järvefestivali raames ka rattaretk Räpinast Räpina sadamasse. Kogunemine toimub vallavalitsuse parklas kl 15.45 ning start antakse kl 16. Varusta end kindlasti ka kiivri ning ohutusvestiga! Retke, mis kestab umbes tund aega, viib läbi Külliki Kajasalu. Seega – rattaga jõuab just umbes-täpselt järvefestivali ajaks sadamasse! Kl 17 algabki Räpina sadamas kohaliku toidu, toodete ja käsitöölaat, erinevad õpitoad (lodjamudelite meisterdamine, kalatoitude õpituba, veeohutuse ja „Kalaelu" jm õpitoad). Räpina sadamas on järvefestivali ajal hea võimalus ka vibulaskmist proovida. Meeleolu loob kohalik kultuuriprogramm, lapsed saavad sõita Miki Hiire rongiga ning kogu pere või sõpradega on võimalik ette võtta üks vahva lodjaretk. Nagu mainitud – ka mõlasurfi saab katsetada! Festivali jääb lõpetama ansambel Vanaviisi.

Tuleb üks tore ja meeleolukas nädalalõpp, kuid ärgem seejuures unusta ka kriisist väljumise nõudeid!