Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

EKRAAN

 

Haridusvõrgu ümberkorraldused

Uudised ja teated

« Tagasi

Sirje Tooding: Jahe kevad ei lasknud tänavu mesilastel oma tööd teha

Sel aastal on kevad saabunud teisiti. Muidu ju kevad nagu kevad ikka, veidi viludavõitu, kuid juba talve lõpupoole saabus ka Eestisse koroonaviirus. Usun, et meil kõigil on pidevast haiguse jutust päris kõrini ja seepärast ma selle külaskäigu ette võtsingi. Lehest võib lugeda ja raadiost kuulda, et oleme hakanud rohkem kodusid remontima ja aiatöid tegema - ikka selle viiruse tõttu kehtestatud piirangute tõttu.

Imelik, eelmisel aastal tabas viirushaigus meie aianduskooli noori viljapuid, mis tulid hävitada, täna kaitseme inimesi.

See viiski mind mõttele uurida meie valla teiselt puukooli pidajalt Sirje Toodingult, kuidas temal kevad on kulgenud.

Saame kõigepealt tuttavaks, Sirje. Mina Sind natuke tean, oleme kokku puutunud aianduskooli kaudu ja olen ostnud ka Sinu kasvatatud viljapuid. Kas Sa oled Räpina tüdruk?

Ei ole, olen pärit hoopis teisest Eestimaa otsast, Sakust. Tulin siia aianduskooli, tundsin kohe, et see on minu kutsumus. Kui kaheksa aastat pärast kooli elutee Räpinasse tagasi tõi, siis teadsin, et tahan saada aianduskooli õpetajaks. Õnnestuski, aastad läksid ja aianduskooli õpetaja ametit sai rõõmuga peetud kolmkümmend viis aastat.

Elukoha muutus oli päris suur, kõik jäi kaugele. Kas koduigatsus vaevas?

Alguses vaevas, aga kui abiellusin, lapsed sündisid  ning oma kodu looma hakkasime, ei olnud enam aega koduigatsust tunda. Minu kodu on siin, Köstrimäel.

Kas puukooli rajamine ja nüüd selle pidamine on keeruline töö?

Algus on natuke keeruline küll. Väga täpselt peab teadma, mida ja kuidas teha. Tahaks kohe näha ju ka tulemusi, aga puud kasvavad küllaltki aeglaselt. Eelmise aasta tehtut näeb alles järgmisel aastal või isegi hiljem. Pookimise õnnestumise näeb küll kiiremini ära, aga seda, milline puu saab jõu sisse, milline mitte, seda peab ikka ootama. Aga rõõm õnnestumistest on suur. Alati on heameel saada tagasisidet.

Lehelugejad ootavad alati spetsialistide nõuandeid, eriti hea on neid saada ju praktikutelt. Millised oleksid Sinu soovitused viljapuuaia rajajatele?

Peaaegu iga taime kohta, olgu puu, põõsas vms, saab öelda, et mida maitsvamad viljad, seda rohkem ähvardavad haigused, kõikuvad ilmastikuolud jne. Ma ei ole suutnud vastu panna kiusatusele aeda ikka ka heade maitseomadustega sorte istutada. Istutan nii, et iga õrna sordi kõrvale istutan mõne vastupidavama, vaheldumisi. Nii on reeglina ka tolmlemine hea. Eriti käib see ploomipuude kohta. Ploomisortidest on mul oma aias kõige rohkem sorti `Edinburgh`, ka vana hea `Emma Leppermann` on kohal, üks paremaid kompotiploome. Meie omad eesti sordid on ka väga head: `Liisu`, `Ave`, neile Eestimaal meeldib. Sellel aastal oli halb tolmlemise aasta, ehkki puud talvitusid kenasti. Tuul, vihm ja jahe ilm ei lasknud mesilastel oma tööd teha. Ma võtsin selle töö ise käsile. Suure tolmuharjaga kõnnin ploomipuude read läbi, ikka puult-puule ja siis rea lõpust tagasi. Ilma ploomideta ei ole jäänud ühelgi aastal.

Paljud vanad õunapuusordid on meile tuttavad, aga mida uuematest soovitad?

`Liivi kuldrenett` on siiani paljude lemmik, aga lisandunud on tõesti palju häid õunasorte. Mulle meeldib väga `Auksis`, samuti `Krista` ja `Liivika`.

Kas sellel kevadel istutatakse rohkem viljapuid?

Tundub küll nii. Eriti tore on, et paljud noored inimesed on meie poole tee leidnud ja ostavad õhinal puid oma koduaedadesse.

Mida Sa veel sooviksid öelda, mida ma ei ole osanud küsida?

Istutage igal aastal üks puu, pole vahet, milline. Siis on teie aias ikka lootust saaki korjata ja puudest rõõmu tunda, kui siis tundub, et neid saab palju, võib nt talv mõnel aastal palju pahandust teha, aga midagi ikka jääb ja olete saanud ka kogemuse võrra rikkamaks. Ehk tuleb uuesti mõelda, milline koht on millisele puule parim kasvukoht, mõne puu istutasite kogemata hoonele liiga lähedale jne.

Nüüd ma ei saa jätta küsimata - kuidas pensionipõlv kulgeb?

Oi, kiirelt! Mulle väga meeldib. Olen väikese töökoormusega aianduskoolis viinamarjakasvatuse õpetaja ja ikka kursis aianduskooli tegemistega, oma puukool ja aed võtab samuti palju aega. Olen nüüd avastanud, et lugemiseks on aega ja see on nii põnev! Ma olen ühe talvega rohkem lugenud, kui varem mitme aasta jooksul kokku!

Soovime Sirjele palju rõõmu oma tööst ja soovime tugevat tervist!

 

Sirje Toodinguga vestles

Enel Liin

Foto erakogust "Sirje Tooding teeb mesilaste tööd - kirsi- ja ploomipuud vajasid tolmendamisabi."