Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

« Tagasi

Valla buss sõidutab kaugemate nurkade elanikke keskusesse ja tagasi

Möödunud aasta oktoobrist on käigus tasuta vallabuss, mis kord nädalas sõidutab kaugemate kantide, kus maakonnaliinide bussidega ühendus kehvavõitu, rahvast keskusesse asju ajama või poodi-apteeki.

Buss sõidab kolme erinevat liini: esmaspäeval on algus Leevi külast, teisipäeval Meerapalu-Pedaspää-Räpina, vajadusel sõidetakse ka Mehikoormasse. Kolmapäeval taas Leevi-Veriora-Räpina, neljapäeval Vändramaa-Kikka-Kirmsi-Räpina. Kõik liinid viivad Räpinast rahva pärast koju tagasi. Lahke bussijuht Elar Liin viib liikumisraskustega vanainimesed tihti nende koduukse juurde ja aitab vajadusel bussist kaubadki kodulävele.

Vallabuss ja Elar sõidutavad tihti ka tantsijaid ja lauljaid ringidesse ja proovi, žanripäevadele ja mujale esinema. Tihti tuleb sõidutada ka koolilapsi spordipäevadele ja olümpiaadidele. Eriolukorra ajal tuli vedada koolitoidu pakke.

Sõitsin sel nädalal Meerapalu liinil reisijatega kaasa. Rahvas Meerapalu liinil teisipäeval väga jutukas polnud – küllap pelutas võõras, keda ajakirjanikuna tutvustati. Muudel kordadel pidavat rahvas olema päris jutukas. Meelis oli kõige julgem suhtleja, ta rääkis, et maal on kaup kallim, autolahvka oli enne ainus võimalus kodukohas toidukauba ja muu vajaliku kraami soetamiseks. Nüüd kui Räpinasse saab, ostab mitu kotitäit kraami ja kasutab sooduspakkumiste võimalust.

Omavahel arutatakse kõiksugu maailma asju, poliitikast ja praegusest olukorrast, räägitakse ka külauudiseid. Hea võimalus kodust välja saada ja natuke suhelda. Koroona-aja kohta Meerapalu liini sõitval rahval nurinat pole – olulisi muutusi ei täheldatud. Lapsed käisid nagunii suhteliselt harva külas. Mõni ikka käis ka varem lastega poes, kuid praegu on hea võimalus bussiga ise vallakeskuses poodi külastada, ei pea iga kord ootama, millal lastel võimalik on. Proua Leili ütles, et varem olid nad justkui sinna valla tagumisse otsa unustatud, kuid tänu praegusele vallavanemale on neil nüüd hea võimalus liikuma saada ja jagas rohkelt kiidusõnu tema hooliva suhtumise ja tegususe kohta.

Üks proua rääkis, et tema sõidab hea meelega igal teisipäeval, sest Elar on lihtsalt nii tore bussijuht ja on ka väike kartus, et kui ei sõida, siis vaadatakse, et liini polegi vaja. Aga hea, kui buss käib. Vallabussi järgi sätitakse endale ka arstivisiidi aegu. Elar sõidutab siis vastavalt vajadusele inimesed haigla juurde. Peatus tehakse ka Konsumi juures ja buss jääb Maxima parklasse ootama. Kui rahval asjatoimetused aetud ja tähtsad käigud käidud, ning kõik on varem bussi peale kogunenud, pole põhjust täpset väljumisaega ootama jääda ja nii saab tihti varakult koju tagasi. Planeeritud poolteist tundi on sõitjate sõnul just paras aeg, et jõuda vabalt kõik käigud ära käia.

Reisijate ja bussijuhiga vestles
Vaike Tammes