Uudised ja teated

« Tagasi

Räpina valda külastas Bad Segebergi delegatsioon

Põlva maakonna sõprusmaakond Segebergist olid tänavu visiidil  maavanem Jan Peter Schröder,  volikogu esimees Claus Peter Dieck ja Rüdiger Jankowski - Segebergi maakonna välissuhete ametnik.

Sakslased saabusid Eestisse juba 21. veebruaril, veetes oma külastuse esimesed päevad Põlvas ja Moostes tutvudes Põlva vallavalitsuse, erinevate haridusasutuste, Arcwoodi ning Mooste mõisakompleksiga. Räpinasse saabusid külalised esmaspäeval, 25. veebruaril.

Kõigepealt tutvuti Räpina vallavalitsusega, kus kohvitassi taga räägiti muuhulgas ka seda, milliste sarnaste probleemidega igapäevatöös kokku puututakse. Selgub, et ka Saksamaal tegeletakse kõige rohkem külavaheteede probleemidega. Segebergis pole loomulikult probleem rahas vaid hoopis selles, kes tegeleks teedeehitusega. Maavanem Jan Peter Schröder soovitas, et ärge muutke kõiki oma külateid asfaltteedeks, kruusateed on sakslaste meelest võluvad ja idüllilised.

 

Kuigi Saksamaa on väga heal tasemel ja suhteliselt rikas riik, on neil väikeselt Eestilt paljutki õppida, leidis Claus Peter Dieck. Ühiskond ja tehnoloogia on pidevas muutumises, väikestel riikidel on tehnoloogia valdkonnas arenemisel just palju eeliseid muutustega kaasa minemisel. Näiteks käib Saksamaal KOV-ide töö tänapäevalgi veel tohutu hulga paberimajandusega, sest dokumente ei allkirjastata elektrooniliselt ega ole ka e-valimisi. Sakslased tõdevad, et tegu ei ole niivõrd tehnilise probleemiga vaid pigem on asi mõtteviisis ja harjumustes kinni olemises. Blanketid on asjaajamisel küll veebist leitavad, kuid need tuleb välja trükkida ja omakäeliselt allkirjastada. Volikogu liikmetel on küll kõigil tahvelarvutid ja eelnõusid ning muud taolist volikogu töösse puutuvat pole vaja välja trükkida. Probleemiks on pigem see, et iga volikogu liikme kodus ei pruugi olla head internetiühendust. Istungeid viiakse siiski läbi tahvelarvuteid kasutades. Sõprusmaakonna delegatsioon näeb kõige suuremat koostöö potentsiaali noorte ja sotsiaalvaldkonnas.

Külalistel oli planeeritud Räpina külastuseks aega vaid lõunani, siiski jõudsid nad selle ajaga tutvuda Räpina sadamaga, mille kohvikuhoones tegi külalistele põhjaliku ülevaate Räpina vallavolikogu esimees Teet Helm. Külalised said teada, et sadamasse tehakse aastas sadamat umbes 600 külastust, igapäevasel on suvel paate 30-ringis.

Sadamast suundusid saksa sõbrad Räpina Paberivabrikusse, kus said põhjaliku ekskursiooni Räpina Paberivabriku juhatajalt Mihkel Peedimaalt. Külalised olid Euroopa vanimast paberivabrikust väga huvitatud ja vaimustuses külaskäigust sinna.

Vaike Tammes,

Avalike suhete spetsialist

Foto: Andrus Karpson