Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

Palju õnne, Läti Vabariik!

Räpina vallavanemana sain kutse osaleda Läti Vabariigi sajandale sünnipäevale pühendatud üritustel Gulbenes. Minuga olid kaasas vallavalitsuse ametnikud, kes tööalaselt on meie sõpruslinnaga olnud kõige rohkem seotud. Osalesid haridusspetsialist Anu-Cristine Tokko ning valdkondlik abivallavanem Piret Rammo.

Läti riigi sünnipäev on 18. novembril, mis seekord langes päikeselisele pühapäevale. Jõudsime Gulbenesse lõunaajal ja kohe algasid ka pidulikud sündmused. Sõprusomavalitsuse juhid olid korraldanud piduliku lõunasöögi oma Balti partneritele, mille käigus nii meie kui Leedu delegatsioon andsid üle oma pidulikud tervitused Gulbene piirkonnale ja sealhulgas muidugi ka kogu Läti rahvale. Minu tervituse ja õnnitluse sisuks oli sõnum meie ühtsusest ja vajadusest kokku hoida, sest meil on paljuski sarnane ajalugu, mis puudutab vähemalt viimast sadat aastat. Rõhutasin seda, et uute konfliktide puhkemisel, olgu nendeks siis küberrünnakud, sõjalised rünnakud või ka nt majanduslikud sanktsioonid, on ohus kõik Balti riigid. Seetõttu peab meil kõigil olema tarkust mõelda laiemalt ja tegutseda kaalutletult.

Järgnes missa kohalikus luterikirikus, mis jättis hinge sügava sooja tunde. Panin tähele, et kirikuõpetaja palus selle päeva puhul jõudu, tervist ja tarkust Läti juhtidele ja palus rahvalgi osaleda oma riigi elus ja kujunemises tasakaalukalt ja heatahtlikult, sallivalt. Missalt tulles panime koos Gulbene linna esindajatega pärjad vabadussambale ning liikusime kesklinna pidulikule kontserdile.

Toimunud kontsert oli ühtaegu pidulik ja soe. Kohalik koor laulis Gulbene puhkpilliorkestri saatel isamaalisi laule. Laval olnud orkestrit oli meie inimestel võimalik näha ja nautida kevadisel puhkpilliorkestrite festivalil Räpinas. Kontserdi lõpus andsime üle kingituse Gulbene rahvale. Selleks oli meie keraamiku Helemall Maaski Läti ja Eesti värvides ning kohalike omavalitsuste vappidega kaunistatud suursugune ja raskekaaluline alus. Pärast kontserti süütasime linnaväljakul küünlad Läti Vabariigi auks ning nautisime koos gulbenelastega ilutulestikku.

Ürituste vahel tekkis mul võimalus rääkida kohalikega. Inimesed tulid juurde ja küsisid, mida me arvame Lätist? Tundsid muret suure väljarände pärast oma riigist ja madalate palkade pärast. Lisasid veel, et nad on meid alati kadestanud meie ettevõtlikkuse ja töökuse pärast. Oleme olnud neile eeskujuks. Kinnitasin Läti naabritele, et nemadki on meie rahva hulgas väga populaarsed ning eestlasedki kadestavad ja võtavad eeskujuks lätlasi. Lõpuks jõusime vanasõnani: „Hea on seal, kus meid ei ole".

Lahkusime järgmisel päeval Gulbene sõpradest rõõmsate ja uhketena ning ootame neid peatselt külla ka Räpina valda.

Veelkord – palju õnne, Läti Vabariik!

 

Enel Liin,
Räpina vallavanem

 

Fotol: Läti Vabariigi aastapäeva kontserdi eel - vallavanem Enel Liin ja abivallavanem Piret Rammo. Foto: Anu-Cristine Tokko