Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

« Tagasi

Leevakul õpiti pinnaltpäästmist

Täna ennelõunal võis märgata mitut päästeautot Leevakul jõe ääres paatide sidumisala juures. Muretsemiseks põhjust pole, midagi polnud juhtunud! Räpina ja Põlva päästekomandod viisid läbi oma iganädalast õppust. Selle nädala õppuste teema on pinnaltpäästmine.

Pinnaltpäästmist harjutatakse selleks, et päästjatel säiliks vilumus veekogul hätta sattunud inimesi veest välja tuua. Kakskümmend viis aastat päästjana töötanud Räpina komando meeskonnavanem Aivar Lemsalu rääkis, et päästjad teevad igal nädalal erinevaid harjutusi. Selle nädala teema on pinnaltpääste ning iga meeskond harjutab kõik teemad läbi. Täna oli kohal Põlvast neli meest ja Räpinast kolm meest ning üks naine – Mari Plaado on terves Eestis praegu ainuke kutseline naispäästja. „Tänavu lõpetas Mari ka kõrgkooli - Sisekaitse Akadeemia. Tubli!" kiitis meeskonnavanem.

Päästjad ajasid selga kuivülikonnad, saabastele pandi peale lestad, et vees parem edasi liikuda oleks. Osad päästjad kandsid korkveste, teised nn paukveste. Need on sellised vestid, mis vajadusel õhku täis lastakse kas nöörist tõmmates või torust puhudes. Kaks meeskonnaliiget mängisid kannatanute rolli, et teised saaksid läbi harjutada kõik päästmisvõtted. Meeskonnavanem ja Räpina päästjad tutvustasid erinevalt pinnaltpääste vorme ja atribuute – teleskooppäästeritva, viskeliini, hansalauda (päästelaud) ja päästerõngaga päästmist. Harjutati ka ridva ja viskeliini täpset viskamist. Tänase ilmaga oli lust vee peal oskusi treenida.

Eelmisel nädalal läbiti keemiakoolitus, kus harjutati keemiamahuti lekkest põhjustatud reostuse likvideerimist ja käru alla jäänud inimese päästmist.

Räpina komandol on ka naftareostuse võimekus, Lõuna-Eestist on selline võimekus veel vaid Tartu Päästekomandol, nendega koos tehakse õppusi Emajõel, kus üheskoos harjutatakse naftareostuse likvideerimist ja vabatahtlike juhendamist antud olukorras.

Päästjatega vestles

Vaike Tammes
avalike suhete spetsialist

Foto: Andrus Karpson