Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

Maskide kandmisest ja ära viskamisest

Alates 24. novembrist kehtib avalikes siseruumides üle Eesti maskikandmise või nina ja suu katmise kohustus. Avalik siseruum on avalikuks kasutamiseks mõeldud ruum, kuhu on võimalik siseneda igal soovijal, sõltumata näiteks eelregistreerimisnõudest; see on koht, kus liigub palju inimesi, kes üksteisega igapäevaselt kokku ei puutu. Avalik siseruum on muuhulgas näiteks kauplus, kaubanduskeskus, ühistransport, meelelahutusasutus, pangakontor, muuseum, näitus, ilu- ja juuksurisalong jne. Maski ei pea kandma või nina ja suud katma alla 12-aastased lapsed ning inimesed, kellele see on tervisest tulenevalt vastunäidustatud.
 

Maskide käitlemine pärast kandmist

 • Avalikus ruumis olles (nt pärast toidupoe külastamist) soovitame kasutatud meditsiinilise kaitsemaski, kindad, taskuräti jms võimaliku nakkusohuga esemed sõlmida selleks kaasvavõetud eraldi kilekotti, et need ei ohustaks teisi. On poode, kus on selliste jäätmete tarvis eraldi prügikastid. Kui sellised prügikastid puuduvad, siis tuleb kasutatud isikukaitsevahendid visata kilekotti suletult olmeprügi hulka.
 • Kui soovite korduvkasutatava maski kohe pärast kasutamist ära visata, siis asetage see kilekotti, sulgege kott kindlalt ning visake segaolmejäätmetesse.
 • Kui soovite korduvkasutatavast maskist vabaneda ajal, mil nakkusoht on möödas, siis tuleb see visata tekstiilijäätmete hulka.

Kindlasti ei tohi panna oma kasutatud isikukaitsevahendeid prügikasti selliselt, et neile pääsevad lihtsasti juurde inimesed, kes prügikastist midagi otsivad ning kes võivad seeläbi võimaliku nakkusega kokku puutuda. Samuti ei tohi oma kasutatud isikukaitsevahendeid ega muid jäätmeid poe juurde ega loodusesse maha visata või tualettpotist veega alla lasta.

 

Maski kandmisest

Maski ette pannes:

 1. Pese käed enne maski puudutamist ja ettepanemist või pesemisvõimaluse puudumisel kasuta antiseptikumi.
 2. Veendu, et mask on puhas ja terve.
 3. Kata nina ja suu maskiga selliselt, et mask oleks võimalikult tihedalt näo vastas.

Maski kandmisel:

 1. Ära kasuta maski, mis on katkine või määrdunud.
 2. Jälgi, et mask kataks korrektselt nina ja suu, ära kanna maski ainult nina all.
 3. Väldi maski puutumist kandmise ajal, see suurendab maski saastumist ja seeläbi ka haigestumise ohtu.
 4. Eemalda mask, kui see määrdub või muutub märjaks.
 5. Oma isiklikku ja kantud maski ei tohi teistega jagada.

Maski eemaldades:

 1. Pese käed enne maski eemaldamist või pesemisvõimaluse puudumisel kasuta antiseptikumi.
 2. Maski eemaldades võta kinni maski tagaosast ja väldi esikülje puudutamist.
 3. Ühekordselt kasutatav meditsiiniline kaitsemask tuleks peale kasutamist asetada eraldi kilekotti ja visata ohutusse kohta.
 4. Korduvkasutatav mask aseta peale kasutamist pealtsuletavasse plastikkotti.
 5. Korduvkasutatav kaitsemask tuleks peale iga kasutamist võimalikult kiiresti pesta tavalise pesuvahendiga vähemalt temperatuuril 60 °C või vastavalt pakendil toodud juhistele.
 6. Peale maski eemaldamist pese käed või pesemisvõimaluse puudumisel kasuta antiseptikumi.

 

Lisainfot maskikandmise kohta leiate Terviseameti kodulehelt.