Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

EV president pr Kaljulaid taas Räpinas

Eesti Vabariigi president on oma teisel Kagu-Eesti töönädalal taas Räpinas peatumas ja majutumas. 16. septembril peeti keskkonnateemalist ümarlauda Mehikoormas, kus arutati koos valla esindajate ja erinevate ülikoolide, instituutide jm teemasse puutuvate asutuste/ühenduste spetsialistidega Peipsi järve teemadel. Kohal olid ka kutselised kalamehed, kes samuti oma sõna sekka ütlesid. Arutelu modereeris MTÜ Peipsi Koostöö Keskusest Margit Säre.

Mehikoormas toimunud Peipsi keskkonna teemalisel arutelul arutati kalavarude olukorda, järve keskkonna seisundit ning kohalikku teaduskoostööd naaberriigi Venemaaga. Kõik osapooled, nii teadlased kui ka kalurid tõdesid, et kliimamuutus on juba käes ja mõjutab oluliselt kalade elukeskkonda kui ka kalurite tööd. Kliimamuutused mõjutavad ka kalade arvukust. Talved on oluliselt pehmemad, jää tekib hiljem ja sulab varem. Suurveed väiksemad ja varasemad, mis mõjutab kevadel kudevaid kalaliike. Kalade arvukust mõjutab ka jääkatte vähenemine. Väga oluliseks pidasid Peipsi asjatundjad koostööd, keskkonnaharidust ja seire järjepidevust. Pärast ümarlauda käis president oma silmaga kaemas nii järve kui kohalikku suurimat tööandjat kalaettevõtet OÜ Latikas.

Teisipäeva hommikut alustas president Kaljulaid külaskäiguga järgmise kohalikku ettevõttesse Varola OÜ-sse. President uuris kui palju Varola toodangust läheb Eestisse ning sai teada, et lõviosa läheb välismaale, põhiliselt Saksamaale ja Hollandisse, kus Varola toodete edasimüüjaid on vastavalt kuus ja kaks. Arutati ettevõtluse kitsaskohtade üle ning tutvuti toomisega ja materjalidega.

Õpilased ootel

Varolast suundus president tutvuma Räpina Ühisgümnaasiumiga. Õpilased, kel parasjagu vahetund oli, olid akendel rivis ning ootasid põnevusega presidendi lippudega auto saabumist. Paraku helises va kiusaja koolikell ning lapsed pidid klassidesse suunduma enne presidendi kohale jõudmist. Fuajees püüdsid presidendi siiski pildile mõlemad esimesed klassid.

Pärast väikest tiiru koolimaja peal toimus 9.-12. klassidele ühiskonnaõpetuse tund aulas. President rääkis poliitikuks olemisest – poliitikud ei tohiks mõelda niivõrd oma populaarsusele valimistel kuivõrd sellele, kuidas jõuda kõigi ühiskonnakihtideni igas vabariigi maanurgas ja teha nii, et ka kõige nõrgematel oleks siin riigis hea elada. Õpilased said presidendile esitada küsimusi. Räpina ÜG õpilasesinduse president Raian Pung küsis presidendi arvamust põhikooli lõpueksamite kaotamise kohta. Proua president arvas, et eksamid aitaksid hiljem elus paremini toime tulla – ükskõik kas töövestlusele, uude kooli või ülikooli sisseastumisele minnes tuleb see kogemus kindlasti kasuks – nii ollakse kord juba läbi kogenud eksamistressi ja see tunne poleks enam nii uus ja hirmutav. 10. klassi poiss Markus Kriiskütt küsis: „Kas Räpina on teie meelest hea kodu koht?" ning president leidis, et on küll – siin on rahu ja kaunis loodus ning avaldas arvamust, et küllap sellepärast Aapo Ilves siin nii kaunist õhulist luulet kirjutada saabki.

Vaike Tammes,

avalike suhete spetsialist

 

Foto: Andrus Karpson