Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

« Tagasi

Vallavanema mõtisklus kooliaasta alguseks

Täna, 2. septembril alustas Räpina valla koolides oma haridusteed kokku 52 õpilast: Ruusa Põhikoolis kolm, Mehikoorma Põhikoolis kolm, Viluste Põhikoolis kümme ja Räpina Ühigsümnaasiumis 36 õpilast. 
Uue õppeaastaga alustasid ka Veriora Lasteaed Õnneseen, Räpina Lasteaed Vikerkaar, Räpina Muusikakool ja Räpina Spordikool.

Head soovid ja mõtted uude kooliaastasse

Homset haritud ja kasvatatud, oma eluga toimetulevad või vastupidi hätta jäävad inimesed/noored, õpetame ja kasvatame täna.

Tänaste probleemide põhjusi võime otsida samuti eelmise põlvakonna hariduselu valedest otsustest või oskamatusest neid otsuseid ellu viia. Ühesõnaga - vaatame peeglisse, koos.

Millegipärast ongi nii, et kõikides kavades, meie mõtetes ja ideedes näib kõik välja suurepärane, kuid tulemus ei ole alati olnud ootuspärane.

Ka selles osas peame vaatama tagasi, arvan, et nõukogude aega. Kui meie riik vabanes süsteemist, kus kõike pidi tegema kavade ja kellegi käskude järgi, tahtsime me kangesti hakata tegema ise. Kohati isekalt, tuua vabaduse koolisüsteemi, kodudesse. Kahjuks ei olnud meil võtta kaasa oskust vastutada ja süsteemselt edasi liikuda.

Iga koolitsükliga on minu hinnangul süvenenud vastuolu: vabadus ja vastutus. Ma arvan, et oleme teelahkmel.

Minu arvamust kinnitab asjaolu, et nii mõnedki õpilased pöörduvad koolipidaja poole sooviga võtta midagi ette tunnirahu saavutamiseks, otse öeldes, anda õpetajale ja juhtkonnale suuremad õigused.

Kindlasti ei oota meie haridussüsteemi hukk, vaid vastupidi, olen kindel, et liigume õiges suunas ja oleme oma vigadest aru saamas.

Millised on koolielu tänased probleemid, millele ma eelnevas viitan?

  1. Spetsialistide puudumine

  2. Koolikord

  3. Kodude/perede osalemine, vastutus ja tagasiside.

  4. Suured ootused teistele, mitte endale

  5. Hariduspoliitika väljatöötatud suundade järgimata jätmine.

Mina olen meie noorte üle, kes täna lõpetavad koole, uhke. Aga alati peame liikuma edasi ja olema oma tänaste otsustega tänastest tegudest ees.

Haridus saab olema meie noorte ilusaim ja kalleim ehe. Selle ehtega saab ennast ehtida läbi elu ja seda ehet saab müüa korduvalt. Tema väärtus ei kahane, vaid ainult kasvab.

 

Ilusat kooliaasta algust ja head kooliteed!

 

Enel Liin

Räpina vallavanem