Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

EKRAAN

 

Haridusvõrgu ümberkorraldused

Uudised ja teated

« Tagasi

II Eesti mälumängufestival Räpinas kulges põnevalt ja pinevalt

31. juulist kuni 2. augustini toimus Räpinas II Eesti mälumängufestival ja Eesti meistrivõistlused mälumängus, mille peakorraldajaks oli Räpina Mälumängu Selts ning Räpina mälumängu pikaajaline hing ja vedaja Mait Meensalu. I Eesti mälumängufestival leidis aset seitsme aasta eest samuti Räpinas, peakorraldajaks oli tolgi korral Räpina Mälumängu Selts Mait Meensalu eestvedamisel.

Üksikmängu eest vastutasid seekordsel festivalil Tiit Naarits ja Tartu üliõpilaste mälumänguklubi, paarismängu eest Priit Naruskberg ning võistkondliku mõõduvõtu eest Koit Nook. Küsimusi koostasid veel Silja Paavle, Tenno Sivadi, Huko Laanoja, Tiit Purika ja Mait Meensalu.

II mälumängufestival tõi Räpinasse kohale tõelised mälumängu hiiud, nende seas telesaatest „Kes tahab saada miljonäriks?" tuntud Jevgeni Nurmla ja Indrek Salis; „Kuldvillakus" edukalt osalenud Igor Habal ja Priit Naruskberg; I kristallöökulli võitja telesaatest „Mis? Kus? Millal?" Tenno Sivadi ning mitmekordsed Eesti mälumängumeistrid Tõnu Talve ja Illar Tõnisson.

Festivali esimesel õhtul, 31. juulil oli Räpina rahval ja ka teistel soovijatel võimalus vabaõhu mälumängu raames Räpina keskväljakul mõnega neist suurnimedest mõõtu võtta. Kogenud mälumänguritele asusid vapralt vastu omavalitsuse võistkond, ÜG vilistlaste koondis, Räpina Aianduskool, Räpina Mälumängu Selts ja võistkond Ranna Kolhoos. Mängu küsimuste autor ja läbiviija oli mälumängumeister Tõnu Talve.

II Eesti mälumängufestivali algust märkis uhkelt Aapo Ilvese – kes ka võistlejana vabaõhumängus osales – pala „Laul Räpinast", mille kõlades kõik kohalviibijad püsti tõusid. Vabaõhu mälumängul osales teiste seas ka kolm praegust Riigikogu liiget Tiit Kala, Hanno Pevkur ja Tarmo Tamm, samuti Räpina vallavolikogu esimees Teet Helm ning vallavanem Enel Liin. Võidu vabaõhu mälumängul võttis võistkond Ranna Kolhoos koosseisus Mait Meensalu, Priit Naruskberg, Koit Nook, Ago Pääso, Tarmo Tamm ja Kalle Mälberg.

Küsimuste kallal andis pead murda nii algajatel mälumängijatel kui kogenud võistlejatel. Igal võistkonnal oli võimalus esitada üks küsimus ka publikule. Kui algus läks tagasihoidlikult, siis lõpu poole tekkis ka pealtvaatajate seas vastamishasart. Kõiki õigesti vastanuid tunnustati Räpina Mälumängu Seltsi meenetega.

Kui festivali esimene päev avati meeleoluka võistkonnamänguga vabas õhus, siis teine päev andis piduliku alguse Eesti meistrivõistlustele mälumängus. Kahe päeva jooksul, 1. ja 2. augustil, võeti mõõtu üksikmängus, paarismängus ja võistkondlikus mälumängus.

Eesti üksikmängu meistrivõistlused (ühtlasi karikasarja IV etapp)
peeti Räpina Aianduskooli saalis 1. augustil. Esikoha üksikmängus napsas Igor Habal, kogudes 137 punkti, talle järgnes Kaarel Silmato 129 punktiga ning kolmanda koha pälvis Illar Tõnisson 113 punktiga. Maksimaalselt oli üksikmängus võimalik teenida 200 punkti.

Eesti paarismängu meistrivõistlused (ühtlasi karikasarja IV etapp)
peeti Räpina Aianduskooli saalis samuti 1. augustil. Esikohapaar oli Illar Tõnisson-Indrek Salis 142 punktiga, teise koha sai tandem Ove Põder-Tauno Vahter 138 punktiga ning kolmanda Arko Olesk-Tiit Naarits 130 punktiga. Suurim võimalik teenitavate punktide arv paarismängus oli 200.

II mälumängufestivalile pani suurejoonelise punkti Eesti Meistrivõistluste võistkondlik mäng Räpina Aianduskooli saalis 2. augustil. Esikohale tuli võistkond Washington Redskins koosseisus Ove Põder, Tauno Vahter, Igor Habal ja Alar Särgava punktisummaga 164, teiseks jäi võistkond Ruhnu Karu koosseisus Arko Olesk, Lauri Naber, Tiit Naarits ja Hannes Palang 158 punktiga, pronksikohta jagasid kaks võistkonda – Väärispuupead koosseisus Kaarel Silmato, Viljar Alnek, Sven Tarum, Tõnis Poom 153 punktiga ning võistkond Räpina kihelkond koosseisus Urmas Kalla, Matis Song, Toivo Kreek, Priit Naruskberg. Maksimaalselt oli meistrivõistluste võistkondlikus mängus võimalik koguda 250 punkti.

Võistkonnavõistlustel osales kokku 18 võistkonda, mis on viimaste aastate suurim arv. Samaaegselt konkureeriti kahes liigas (A ja B), kusjuures B-liiga võistkondadesse ei tohtinud kuuluda viimastel aastatel Eesti meistrivõistluste medaliomanikud. B-liigas võitis üldarvestuses 8. koha saanud Kuke talu koosseisus Mari Kala, Tiia Tuvik, Rein Hiob, Veiko Tonts, järgnesid võistkonnad Flamingo koosseisus Tõnis Tammetalu, Aili Tuhkanen, Holar Sepp ja Aarne Kasikov ning Alutaguse koosseisus Kristian Taro, Ago Gaškov, Andrus Aamer ja Indrek Moisa.

Meistrivõistluste edukaim mängija oli Igor Habal. Peakorraldaja Mait Meensalu tõstis mängijate hulgast veel esile ka Priit Naruskbergi panust, kelle laialdased teadmised ja kiire mõttelend aitasid olulisel määral kaasa Räpina kihelkonna võistkonna pronksmedali tulekule.

Räpina mälumängufestivali raames peetud Eesti meistrivõistluste tulemusi, küsimusi ja vastuseid saab lähemalt uurida Eesti Mälumänguliidu koduleheküljelt aadressil www.kilb.ee.

Eesti Mälumänguliidu juhatuse esimehe Indrek Salise sõnul oli II mälumängufestival hästi õnnestunud sündmus:
„Räpina Mälumängu Selts Mait Meensaluga eesotsas tegi ära suure organiseerimistöö ning festival ja meistrivõistlused korraldati COVID-19 piirangutest tekkinud keerulisest olukorrast hoolimata taaskord kõrgel tasemel. Väga rõõmustav on ka Räpina vallajuhtide – vallavanem Enel Liini ning volikogu esimehe Teet Helmi toetus ja kaasalöömine mälumängufestivalil.
Vabaõhu mälumäng linna keskväljakul on Eesti mälumängumaastikul erakordne ettevõtmine ja sellest on saanud Räpinale omane kaubamärk. Meistrivõistlused kulgesid tihedas konkurentsis, olles peale pikemat pausi (alates märtsikuust) esimeseks suuremaks mälumänguürituseks Eestis. Kokkuvõtlikult on hea meel kinnitada, et mõnusas õhkkonnas toimunud II mälumängufestival õnnestus igati."

Nagu Räpina vallavanem Enel Liin oma festivali avapäeva õhtu tervituses märkis: kui tänapäeval on kombeks anda erinevaid pealinnatiitleid nagu metsapealinn Võru, talvepealinn Otepää ja suvepealinn Pärnu, siis Räpina võiks olla mälumängupealinn. Suured tänusõnad on ära teeninud festivali peakorraldaja Mait Meensalu, kes kaitses uhkelt Räpina au ning tõi Räpina taaskord mälumängu kaardile.

Aivo Parmsoni fotosid II Eesti mälumängufestivalist saab vaadata galeriist.

 

Ülevaate koostasid:
Indrek Salis,
Eesti Mälumänguliidu juhatuse esimees

ja

Anu-Cristine Tokko,
Räpina valla haridus- ja noorsootööspetsialist