Uudised ja teated

« Tagasi

Leevi raamatukogu avas uksed valgusküllases hoones

Reedel, 26. oktoobril avati Leevi raamatukogu pärast kolimist uude asukohta. Nüüd asub raamatukogu Leevi rahvamaja teisel korrusel. Ruum on avar ja valgusküllane, lugeja saab kasutada kohapeal ka internetti. Muretsema ei pea needki, kel trepist kõndimine vaevaline – üles-alla aitab mööda käsipuud sõitev invatool.

Raamatukogu avamisel ütles Räpina vallavanem Enel Liin, et seda maja avab ta juba teist korda – pärast hoone remonti, millega kaasnesid erinevad probleemid ja hanke võitnud ehitajate saamatus, sai Leevi Rahvamaja lõpuks siiski renoveeritud hoones tegutsema hakata. Nüüd siis oli järg teise korruse käes, kus avati raamatukogu, mis seni tegutses vanas koolihoones. „Mul ei lähe elu sees meelest 10. augusti öö, kui ma kell kaks öösel käisin siia vanne alla vedamas, kui katus läbi sadas. Esimesi raamatukogu ruume mina armsatena ei mäleta, kuid raamatukogu on alati üks meeldiv koht oma sisemuselt. Eriti minule, kes ma raamatutest väga lugu pean. Nüüd on taaskord kõik meie kätes, eelkõige nende inimeste, kes seda raamatukogu kasutavad. Ilusaid aastaid ja toredaid kohtumisi raamatute ja oma lugejatega," pöördus vallavanem raamatukogu juhataja Kaili Rätsepa poole.

Vallavolikogu esimees Teet Helm ütles, et tema Leevit nii hästi ei tunne, kui vallavanem, kuid temalgi on olnud mitmeid kokkupuuteid Leeviga. „Aja kulg teeb oma korrektuurid. Küll on siin kolinud raamatukogu, küll rahvamaja… Mina külastasin seitsmekümnendatel Leevi haiglat üsna sagedasti kuna lähedane inimene viibis siin ravil. Leevil ja Räpinal on olnud palju kokkupuutepunkte meditsiini vallas. Seepärast on mul raamatukogu jaoks kaasas kaks dr Vello Padriku poolt välja antud raamatut „Arstiabist Räpinas läbi kolme sajandi." Julgesin sinna kirjutada oma pühenduse, sest sellesse raamatusse on mul au olnud saateks kirjutada. Aga täna oleme tulnud tähistama Leevi raamatukogu uueks sündi – tore valge ja igatpidi mõnus keskkond. Katsetasin ära ka transpordivõimaluse üles teisele korrusele tulla. Meil eriti palju selliseid kohti polegi, kuhu nii lihtsalt pääsevad inimesed, kellel on raskusi liikumisega," ütles volikogu esimees.

Põlva Keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja Külli Ots ütles omalt poolt, et ta ei mäletagi, millal viimati raamatukogu avamisel käis. „Maakonnas on meil ilusaid raamatukogusid mitmeid, kuid mõned vajavad veel siiski uuendamist. Kaili, sinu raamatukogud sel sajandil on muutunud järjest suuremaks – olid koolimajas – esialgu väikeses ruumis, siis kolisid suuremasse, aga nüüd on muutunud raamatukogu ruumid Leevil ka ilusamaks."

Räpina abivallavanem Piret Rammo näitas pilti vanast rahvamaja hoonest: „See maja, kus me praegu oleme, nägi aastal 1975 välja selline ja tollel hetkel polnud kellelgi veel aimugi, et siia teine korrus peale tuleb. Maja ehitati kolmekümnendatel aastatel külarahva panusena. See oli renoveeritud vanast tallist. Viimase kahekümne aasta jooksul on maja kaks korda renoveeritud. Kõigepealt renoveeriti saal. 1999. aastal oli saali avapidu. Kohalik rahvas mäletab, et siis oli siia tehtud vundament mõttega, et tulevad kõrvalruumid ja teisele korrusele raamatukogu. Esimene korrus sellel vundamendil valmis 2006. aasta märtsis. Sellel hetkel tundus üsna lootusetu, et siia teine korrus tuleb. Aga eesmärgid peavad suured olema ja tahet peab palju olema, ka mõttekaaslasi peab olema. Tänu neile inimestele, kes julgesid kaasa mõeldes suurelt unistada, me täna sel teisel korrusel seisame. Minul isiklikult on selle üle hea meel. Kui mina siin omal ajal töötasin, mõtlesin, et rahvamaja ja raamatukogu ühes majas on kindlasti rahvale palju mugavam ja annab mõlemale kindlasti juurde – need, kes tulevad raamatukokku, lähevad uudistama ka, mis rahvamajas toimub ja vastupidi. Lisaks avaneb teiselt korruselt suurepärane vaade külale. On näha vana koolimaja ja külaplats." Et majas alati valgus oleks ja seal oleks hubane olla, kinkis Piret Rammo ühe keraamilise laterna raamatukogule ja teise rahvamajale, soovides head koostööd kummalegi osapoolele.

Nagu raamatukogule kohane, loeti ja kuulati luulet ning tegeleti ettelugemisega. Raamatukogu juhataja pistis külalistele pihku erinevad kirjandusteosed, mida rahvas järgemööda ette kanda sai. Ettelugemise avas Maritte Arianne Plaado, kes esindas vabariiklikul ettelugemiskonkursil edukalt Põlvamaad. Tema kandis hoolt ka muusikaliste vahepalade eest.

Vaike Tammes,

Räpina valla avalike suhete spetsialist

Foto: Andrus Karpson