Uudised ja teated

Nargenfestival kutsub taasiseseisvumispäeva eelõhtul üheslaulma

19. augustil, Eesti taasiseseisvumispäeva eelõhtul toimub üleilmne EV100 üheslaulmine.

Sündmuse kunstiline juht Tõnu Kaljuste on kokku pannud eestlastele omastest ja südamesse lauldud paladest kava, mida Tallinna lauluväljakule tulevad samal päeval esitama üle-eestilised koorid, solistid ja bändid. Need on laulud, mida igaüks meist vaat et unepealt teab ja mille kaasalaulmine on kõigile jõukohane.

Õhtutäis lauluvõimu ja suminat

Pidu on kaheosaline, mille esimene osa kannab pealkirja „Laulu võim" - eeslauljateks on Jaan Tätte, Evelin Võigemast, Eeva Talsi, Lauri Õunapuu, Priit Võigemast, Maria Listra, Hele Kõrve, Jan Uuspõld, Mait Malmsten, Marta Laan, Liina Vahtrik, Riina Maidre, Jaan Pehk, Jarek Kasar, Tiit Kikas, Arno Tamm, Kihnu Virve, Andero Ermel, Kadri Voorand ja Estonian Voices.

Õhtu teises osas „Sajandi sumin" saab kaasa laulda koos mitmete eesti bändide ja solistidega - Curly Stringsi, Estonian Voicesi, Singer Vingeri, Metsatöllu, Vaiko Epliku, Miljardite, Smilersi, Karl-Erik Taukar Bandi, Tõnis Mägi, Kaire Vilgatsi ja Ivo Linnaga.

Üheslaulmine on projekt, mis saab üleilmseks raadio ja televisiooni vahendusel. Tegemist on 100-minutilise (kell 19-21) üheskoos laulmisega, mis kantakse üle Vikerraadios ja ETV-s - teleekraanil jooksevad laulusõnad ning samal ajal näidatakse pilti laulvatest koosseisudest Tallinna laulukaare alt, aga ka mujalt Eestist.

Üleilmne kogukonnakeskne pidu

Ühes nimetatud lauljatega on oodatud kaasa laulma iga kui üks eestimaalane ja võõramaalanegi, muretsemata seejuures taktimõõdu või noodis püsimise pärast. Teliaga koostöös on korraldajad välja töötanud süsteemi, kuidas vastava äpi abil saavad kaasalauljad telefoni kaudu üle ilma enda laulupesast ja laulmisest teada anda - lauljate number on ekraanil ja täieneb reaalajas. Üleilmne EV100 üheslaulmine algab kell 19, sündmuse orienteeruv lõpp on 00.30.

Kuigi kogunetakse sel päeval kooriti Tallinna laulukaare alla, tasub rõhutada, et pole tegu siiski harjumuspäraselt peetava laulupeoga, mille puhul kõik pealinna koonduvad - nagu öeldud, haarab üheslaulmine kõik ilmakaared. Ühelt poolt justkui üleilmne, kuid teisalt hoopis kogukonnakeskne - haaratud on kõik Eesti kihelkonnad ja külad. Laulda võib koduhoovil, suures toas, külaplatsil, kultuurimaja õuel või kas või Norra fjordides - kus iganes, kuhu ekraan ja levi ulatub, ning kuhu inimesed üheskoos laulmise ning aja veetmise nimel kohale tulla saavad.

Laulame ühise rahvana enda auks

Selleks, et Eestimaa saaks laulupesadest - avatud lauluhoovidest kaetud, võid olla ka sina üks aktiivne kogukonnategija, kes on indu täis korraldama üheslaulmise sündmuse, kus olemas ekraan, mida jälgida ja mille abil 100 minutit ühiselt laulda ja kuhu on oodatud kõik, kes huvitatud. Oleme sõbrad ja laulame ühise rahvana eesti keele ja eesti meele auks.

See, milline sündmus enne või pärast laulmist ja laulmise ajal välja näeb - kas seal keegi küpsetisi müüb, mõni bänd või kohalik koosseis või karismaatiline kõneleja üles astub, on juba korraldaja omalooming.

 Tulge üheslaulma Ruusale

Üheks kokkusaamise võimaluseks Põlvamaal on Ruusa pargis toimuv sündmus, kus üheslaulmisega saab avatud ka renoveeritud vabaõhulava.

Lisaks suurel ekraanil toimuvale ülekandele saab näha kohapeal rahvatantsijate esinemisi ning kaasa elada kohalikule ansamblile Meidon. Simmanil mängib ansambel Untsakad.

Peoplatsile pääs on kõigile tasuta, oma piknikukorvi koos triibulise vaibaga võite ise julgesti kaasa võtta.

Ühislaulmiseni Ruusal!

 

Kerli Rannala

Suurprojektide korraldaja/EV100

 Marge Trumsi

 

Räpina Valla Kultuurikeskuse juhataja