Kalender

KÕIK SÜNDMUSED

Uudised ja teated

« Tagasi

Geenidoonorite proovide kogumine 24.05 Räpina valla haldushoones

Eesti on ühe esimese riigina võtnud fookusesse personaalse meditsiini arendamise ning eraldanud vahendid geenidoonorite jätkuvaks kaasamiseks 2019. aastal. Geenivaramuga saab sel aastal liituda kokku 50 000 inimest. Räpina elanikud saavad 24. mail loovutada geeniproovi mugavalt oma kodukohas.

Sellel aastal on geenivaramusse jõudnud juba enam kui 25 000 geeniproovi, mis on tubli lisa eelnevatel aastatel kogutud 150 000 eestimaalase proovidele. Kava kohaselt on 2019. aasta lõpuks geenivaramus üle 200 000 inimese andmed, mis on ligi 20% kogu Eesti täisealisest elanikkonnast. Nii suure hulga inimeste geneetilise informatsiooni põhjal on  edaspidi võimalik veel täpsemalt määratleda just eestlaste seas enim levinud haigustega seotud geenijärjestusi. Geenidoonorite nõusolekul saavad arstid tulevikus seda geeniinfot kasutada haiguste ennetamiseks ning personaalsemaks ja tõhusamaks raviks. Ettevalmistused geeniandmete kättesaadavaks tegemiseks juba käivad, kuid arendused võtavad veel aega.

Põlvamaalt on varasemate aastate jooksul geenivaramuga liitunud 2500 inimest, mis on umbes 10% kõigist maakonna elanikest. Räpina elanikud saavad oma geeniproovi loovutada mugavalt reedel, 24. mail kell 10.00-12.00 Räpina valla haldushoones II korrusel volikogu saalis.

Geenidoonoriks võivad saada kõik Eesti isikukoodi omavad inimesed, kes on vähemalt 18 aastat vanad ning kes ei ole juba varasemalt geenivaramuga liitunud. Kõrge vanus ega haigused ei ole takistuseks ning haigekassa kindlustust geeniproovi andmiseks omama ei pea.

Geenidoonoriks saamiseks on vaja allkirjastada nõusolekuvorm digitaalselt veebilehel geenidoonor.ee või paberil enne proovi loovutamist kohapeal. Pärast seda on vaja anda vereproov (üks väike katsuti veeniverd). Internetis nõusoleku allkirjastanud inimesed peavad kohapeal täitma kinnituslehe. Vormide täitmisel abistavad teid geenivaramu nõustajad. Kogumispäeval proovi andmiseks eelnevalt aega broneerima ei pea ning võimalusel palume olla 4 tundi söömata (võib juua lisanditeta vett). Kaasas peab olema isikut tõendav dokument!

Lisainformatsiooni saate veebilehelt geenidoonor.ee, helistades geenivaramu infotelefonile 520 6959 tööpäeviti 9-17 või kirjutades info@geenidoonor.ee.

Olete väga oodatud!

Eesti Geenivaramu